ПРИНЦИП НА ДЕЙСТВИЕ
Използваните за предлаганата услуга електрически уреди се захранват с електроенергия през специални контролери за достъп до услугата.
Контролерите за достъп се управляват от безконтактни идентификатори /карти/, носещи информация за вида на предплатената услуга и количеството предплатено време за ползване.
Персонален компютър управляван от специален софтуер записва в идентификаторите информация за продължителността на предплатената услуга.
Клиентът получава идентификатор, който се “зарежда” с определено количество време срещу заплащане, примерно – в минути. Идентификаторът се доближава до контролера и го задейства така, че да пропуска ток от мрежата.
При включване на използвания уред /телевизионен приемник, климатик, масажно съоръжение и др./, контролерът детектира наличието на консумация и започва да отброява времето за използване, като го приспада от записаното в идентификатора.
КОМПОНЕНТИ
Контролер
Той осигурява подаване на захранващо напрежение на контролирания обект /телевизионен приемник, климатик или други подобни електросъоръжения/ при доближаване на идентификационна карта.
Програмиращ терминал /програматор/
Свързва се посредством USB кабел към персоналния компютър. Служи за четене и запис на криптирани данни в паметта на идентификаторите.
Програма за управление
Работи под Windows XP, 7 и 8 операционни системи. Използва се да:
– записва в картите платено време за ползване на съоръженията;
– изчислява количеството на неизползваното време;
– преобразува използваното и незползваното време в парични суми;
– организира база данни за извършваните плащания.
Идентификатори
Идентификаторите са във вид на безконтактни карти с логото на заведението и вида на ползваната услуга /по идея на заявителя/. Използват се RFID тип MIFARE 13.56MHz идентификатори с криптирани данни за предпазване от фалшифициране. Притежават памет, в която се записва предплатеното и използваното време, както и вида на ползваните услуги.
ПРИЛОЖЕНИЯ
В БОЛНИЧНИ ЗАВЕДЕНИЯ И ХОТЕЛИ за ползване на:
– телевизионни приемници;
– климатици.
ВЪВ ФИТНЕС ЗАЛИ за ползване на:
– масажни столове;
– фитнес съоръжения;
– душ кабини.
В КЪМПИНГИ за ползване на:
– перални;
– ютии;
– сешоари.
В УВЕСЕЛИТЕЛНИ ЗАВЕДЕНИЯ за ползване на:
– уреди за развлечения;
– плащане на съпътстващи услуги.
В АВТОМИВКИ за ползване на:
– извмиващи и изсушаващи съоръжения.
ВЪВ ВЕНДИНГ МАШИНИ
– за ваучерни плащания-паралелно на монетосъбиращите устройства.
В АСАНСЬОРИ
– за използване на асансьора определен брой пъти или определено време – според системата за разплащане в жилищни кооперации.
ПРИМЕР – УПРАВЛЕНИЕ НА ТЕЛЕВИЗИОНЕН ПРИЕМНИК
За управление на телевизора се изпълняват следните действия:
– картата се поставя в специален жлеб, след което светва зелена индикация върху контролера
– телевизионния приемник се включва и изключва многократно от управляващите го органи или пулт за дистанционно управление;
– контролерът отчита общото време на включено състояние и го приспада от записаното в картата предплатено време. През времето когато телевизионния приемника е включен, зеленият индикатор премигва, за да покаже, че регистрира използването му;
– при изчерпване на предплатеното време, контролерът прекъсва захранващата верига на телевизионния приемник и с червен индикатор обозначава изчерпването на закупеното време за ползване.